Rozhovor s Frankem o jeho hudebních začátcích

23. dubna 2011 v 22:05 | Lumierre the Aftermath Animal |  Rozhovory, články...
Tady je překlad dalšího rozhovoru s Frankem - tentokrát ze stránek AVClub.com. Frank tam mluví o svých začátcích - o jeho prvních dvou kapelách a tak dál. Taky je docela zajímavý, jak se do té své první kapely dostal, hah ^^ Doporučuju přečíst, je to zajímavý. Enjoy.

Ať jsou umělci úspěšní jakkoli, vždy si budou pamatovat na své první vystoupení - ať bylo příšerné, úžasné nebo absurdně podivné. "Gotta Start Somewhere" sbírá všechny tyto nostalgické momenty tím, že se ptá známých umělců na jejich první okamžik, kdy vrazili na stage. V této edici se A.V. Club bavil s Frankem Iero z My Chemical Romance, ještě před show kapely v sobotu ve Fillmore, o jeho prvním výstupu na stage.

Frank Iero: Moje první show proběhla když jsem byl v prváku na střední, ale proběhla na tanečních třeťáků. Můj starší kámoš a kolega z kapely to zajistil. Měli tam DJ na tanec, ale také chtěli zahrát na začátku. My jsme si udělali svoji cestu a hráli jsme tam. Bylo to v roce 1995 a jsem si jistý, že to vystoupení ještě mám někde na videu.

Ta kapela se jmenovala Steve Weil And The Disco Kings. Nikdo z kapely se nejmenoval Steve Weil a my jsme nehráli disco. Dělali jsme něco jako indie rock, pop-punk a takovýhle. Taky jsme udělali cover songu od Nirvany. Myslím, že to bylo Aneurysm.

Je zvláštní že o tom mluvíme zrovna teď, protože teď je desetileté výročí My Chem a tenhle víkend se chci probrat všema krabicema a starýma plakátama ve svým domě, zkusím vyhrabat různý věci, aby na to mohli kluci kouknout. Vzpomínám. Jsem takový kapelový sběratel, takže mám krabice a krabice a krabice haraburdí.

Každopádně si vzpomínám, že jsem fakt neměl rád název mojí první kapely. Hrál jsem na kytaru a dostal jsem se do té kapely... no, byl to jeden z projektů, kde hrál můj kámoš ze střední na kytaru a chodil s jednou holkou a ta holka byla kámoška holky, se kterou jsem chodil já, takže tak on zjistil, že hraju na kytaru. No a tak jsme si říkali, že bychom mohli rozjet kapelu. Stavil se a napsali jsme song. Našel další lidi, abychom měli kompletní kapelu, a začali jsme jammovat v jeho nebo v mém domě. Za měsíc pak zařídil tuhle show.

Protože jsem byl prvák, nikdy bych jen tak neřekl "pojďme odehrát show." Chtěl jsem být v kapele, ale byl jsem vynervovanej z tázání se starších děcek. Prostě jsem jen rok před tím chytil kytaru, to bylo když jsem chodil do osmé třídy.

Vlastně to poprvé, kdy jsem hrál před lidmi, bylo na ukončení studia na střední. Chlubil jsem se kámošovi, že jsem na narozeniny dostal kytaru a můj učitel na hudebku řekl "Fajn, na zakončení budu hrát na klavír a všichni budou zpívat, ale potřebujeme někoho, kdo by hrál na kytaru. Hraje tu někdo na kytaru?" Můj kámoš zvedl ruku a řekl, že bych tam mohl hrát já. Takže jsem se musel naučit tři akordy.

The A.V. Club: Co byl první song, který ses naučil na kytaru? Bylo to "Come As You Are"? Ten je docela populární.

Frank Iero: Měl bys znát tady ten riff. No a pak, když se naučíš přesunovat barečka (eww, my tomu tady tak prostě říkáme, v originále je to bar chords - prostě akord, kdy máte jeden prst položenej přes celou šířku hmatníku kytary... snad jsem to vysvětlila dobře - pozn. Lumierre), tak by se měl každý naučit "Smells Like Teen Spirit". Myslím, že protože jsem měl prvně akustickou kytaru, naučil jsem se "Polly". Měl jsem to umět hrát.

The A.V. Club: Co se stalo se Steve Weil And The Disco Kings?

Frank Iero: No, myslím, že jsme nějak nezamýšleli být moc dobrý. Myslím, že na tamté naší první show jsme měli zahrát sedm songů.
Byli jsme spolu myslím rok a půl a nutili jsme lidi, abychom mohli zahrát na jejich narozeninových party a tak. Jednou bychom napsali 20 nebo 30 songů a když bychom měli hrát, mysleli bychom si, že musíme hrát všechny tyhle songy na každé show. Takže bychom byli v naší první kapele a hráli bychom dvouhodinový set na narozeninové party nějaké holky, která nás tam vlastně ani nechtěla.

The A.V. Club: Pamatuješ si na nějaké ty songy?

Frank Iero: Jeden se jmenoval "Jenise Russo." Byl to song, který napsal můj kámoš o holce, která se jmenovala Jenise Russo.

The A.V. Club: Jaká byla reakce na tanečních? Vzpomínáš si na ni?

Frank Iero: Lidem to připadalo cool. Jednou jsme zahráli song od Nirvany a myslím, že v tu chvíli jsme je nakopli (tady jsem to hodně zjednodušila - v originále je "we blew the roof off the joint", tedy něco jako "odtrhli jsme střechu ze spár" - prostě že to rozjeli ^^; - pozn. Lumierre). Pár našich přátel vylezlo na stage a začalo pařit.

The A.V. Club: Musel jsi pak odejít, protože jsi nebyl třeťák?

Frank Iero: Myslím, že jo. Nebyly to moje taneční.

The A.V. Club: A musel ses oblíct svátečně, abys tam mohl hrát rock?

Frank Iero: Jsem si fakt jistej, že jsme museli mít oblek, nebo aspoň tričko a kravatu. Myslím, že jsem měl na sobě svetr a vestu.

Taky si vzpomínám na svou druhou kapelu. Jmenovali jsem se Hybrid. Odehráli jsme show na místních trzích a hráli jsme v zadní části plošinovýho trucku. Z papíru jsme měli poutač, na kterém bylo napsáno, že hrají "Hybird". Byl jsem šílenej. Říkal jsem si, že je to náš velkej průlom! Tak se oni dozví, že vůbec hrajeme!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adri•M Adri•M | Web | 24. dubna 2011 v 14:16 | Reagovat

Haha, fakt srandovný článok, je strelené, Frank mal prvú show v roku keď som sa narodila! ;D Lol, a to story ako sa k tomu dostal...
Ou my gosh, keď si spomeniem na svoje prvé klavírne vystúpenie... bolo to ešte na ZUŠke v NZ. Mala som zahrať 2 songy. A ja... som zahrala prvú polku prvej a druhú polku druhej! ;D Heh, ale ľudia sa netvárili, že by im to vadilo! Mala som 9. Very good^^
Hm, aj ja som vždy chcela založiť nejakú kapelu, hoci aj len s pár cover skladbami a v nejakej garáži, ale ten pocit, ako spolu hráte, robíte ten HLUK, z bicích a gitár vám naskakuje husia koža, musí byť úžasný ;D Doma mám snáď celé vybavenie okrem bicích, akurát nemá na ne kto hrať... -.- Mojich hluchých kamarátov nenahovorím a roztrojiť sa zatiaľ neviem... ;D Smola... ;D

2 slsi♥ slsi♥ | Web | 24. dubna 2011 v 16:23 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama