Mikey pro zZounds.com

19. září 2012 v 20:16 | Lumierre the Aftermath Animal |  Rozhovory, články...
Mikey se rozpovídal nejen o jeho baskytaře - otázky se týkaly i rad pro baskytaristy-začátečníky (to se mi hodí), případného coveru MCR na nějakou písničku, kterou by vybral Mikey, nebo Batmanovy signature baskytary - tam Mikey prokázal obzvlášť velkou fantazii xP
Tak příjemný čtení x)
Jaký byl proces navrhování Squier Mikey Way Mustang Bass?
Byl to takový neskutečný pocit, když jsem mohl navrhovat baskytaru s těmi úžasnými lidmi od Squieru/Fenderu. Všechno to začalo tím, že jsem vytvářel baskytaru pro sebe. Oni se pak vrátili s tím, že říkali "No, rádi bychom tohle vydali jako tvůj signature model, pokud ti to vyhovuje," a já jsem z toho byl úplně v šoku. Bylo to jako vesmírná shoda - já jsem chtěl vytvořit baskytaru a oni se mnou chtěli spolupracovat. Pro mě jako celoživotního fanouška Fenderu/Squieru to bylo jedno z nejvyšších představitelných uznání. Co se týče vzhledu, mělo to takový scénář, že jsem pořád přemýšlel stylem: jdu do obchodu s kytarami a nacházím svoji "vysněnou baskytaru." Jak by vypadala a jak by hrála? Tím jsme začali a stavěli jsme na tom. Vždycky jsem byl fanouškem klasické kytary Fender "Super Sonic", stejně tak jako jsem vždycky zbožňoval klasický "závodní pruh." Dohromady mě všechny tyto elementy dovedly k finálnímu vzhledu.

Během těch deseti let, co jsi s My Chemical Romance, jsi hrál na hodně baskytar. Co konkrétního tě přitahovalo na modelu Mustang?
Na Fenderech je skvělé, že nehledě na váš styl hraní nebo preference si vždycky vyberete nástroj, který vám perfektně sedí. Vždycky si strašně užívám, když hraju na Mustangy, takže jsem si myslel, že by byla perfektní příležitost vytvořit baskytaru Mustang takovou, jak jsem si vždycky přál. Zkrácený krk a odlehčený design opravdu ještě umocňují celkový požitek a pohodlnost.

Poté, co jsme viděli, jak jsi ztvárnil postavu Kobra Kid ve vizuální stránce Danger Days, jsme očekávali, že bude Mikey Way signature bass zářivě červená a žlutá! Jaký je ten příběh cool blýskavého stříbrného laku s černými pruhy?
Je to vtipné, to byste měli zmínit! Zezačátku mě to svádělo k tomu, abych vytvořil Kobra Kid Mustang. Po dalším promyšlení jsme se ale rozhodli, že půjdeme do vzhledu, který nebude mít časové omezení. Hlavně jsme chtěli, aby ta baskytara reprezentovala mě bez ohledu na to, ve které éře zrovna byla kapela, takže takže ten lak v barvě Silver flake (=stříbrná vločka) byl ideální. Silver flake byl vždycky můj oblíbený lak pro jakýkoli nástroj, to musím přiznat. Když kapela úplně začínala, Fender vydal speciální edici silver flake stratocasterů, telecasterů, jazzových a precision baskytar. Pořídil jsem si jazzovou baskytaru a používal ji pro naše první show. Jeden večer se otevřel zámek na našem přívěsu, část jeho obsahu se vysypala na cestu, po které jsme jeli. Vypadlo pár krabic se zbožím s logem kapely a naneštěstí i moje baskytara. Náš kytarista Frankie se zachoval jako pravý kamarád, riskoval kvůli mně život, rozběhl se na dálnice a snažil se posbírat nějaké zbytky. Díky němu mám pořád kus těla té baskytary! Už jsme probírali alternativní barevnou kombinaci, takže možná uvidíme, jak to Kobra Kid zase rozjíždí!

Mikey Way Mustang bass má zkrácený krk, což je skvělé pro mladé kytaristy, pro které je baskytara nová. A Squier udělal tuto kytaru cenově dostupnou i pro začátečníky. Máš nějaké tipy ohledně výbavy, které by jsi dal baskytaristům-začátečníkům?
Nejlepší rada ohledně vybavení, jakou můžu dát začátečníkům na baskytaru, je to, aby hráli na to, co je baví nejvíc. Snažte se nedělat si moc starosti s lidmi, kteří se vám snaží říkat, na co byste měli hrát. Neříkám, že třeba nemají pravdu, ale objevování je můj nejlepší nástroj pro učení. Měli byste zkusit všechno, co se vám dostane pod ruce, a pak k vám něco z toho (nebo i víc věcí!) promluví. Hraní na tu pravou baskytaru může opravdu otevřít takové aspekty vaší hry, o kterých jste nevěděli, že vůbec existují.

Mikey Way Mustang používá jeden humbucker, což je opakem jednoho cívkového snímače, který se používá na Mustang baskytarách. Upřednostňuješ běžně objemnější zvuk humbuckeru?
Když jsme se bavili o snímačích, chtěl jsem být mimo zajeté koleje. Chtěl jsem vzít některé elementy z Precision baskytar a smíchat je s těmi od Mustangu. Odpověď na tohle byl humbucker. Dá se z toho vytěžit skvělá "velikost", což je perfektní pro to, co dělám.

Co máš v těchto dnech ve svém iPodu?
Poslouchal jsem nové singly od Blur, což bylo skvělé - jsou fantastické! Čekal jsem už plno let na nějakou jejich novou hudbu. Také jsem hodně poslouchal Stone Roses, abych se naladil na jejich nový reunion. Opravdu doufám, že se rozhodnout udělat turné ve Spojených státech.
Pokud by MCR mohli udělat cover kterékoli písničky, jakou bys vybral?
Vždycky jsme měli nutkání k tomu, abychom udělali cover nějaké písničky od Davida Bowieho! Myslím, že bychom mohli udělat nějakou zábavnou verzi Rebel Rebel nebo Ziggy Stardust. Já vím, že jsem měl vybrat jen jednu, ale já nikdy nedokážu vybrat jen jednu písničku od Davida Bowieho.

Jakou písničku od My Chemical Romance hraješ na baskytaru nejraději?
Je pro mě těžké vybrat jen jednu, ale mělo by to být Give'Em Hell Kid. Za tou sladkou zdí zkresleného zvuku je vždycky je šíleně rychlá a rozhněvaná, když se hraje živě. A vypadá to, že si ji vždycky užívají i naši fanouškové.

Není žádným tajemstvím, že jste ty i zbytek kapely velcí fanouškové komixu. Jaké prvky myslíš, že by měla Batmanem navržená baskytara?
Tak to teda jsme! Všichni v MCR milujeme komixy a Batmana. Pokud by měl Caped Crusader svoji vlastní baskytaru, myslím, že by byla formovaná jako "Batarang." Kolíky na ladění by se daly vytáhnout a použít jako kouřová clona. Taky by měla mechanismus, který udělá z krku bojový hák.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama